Centrum Praw Kobiet pomaga kobietom z całego województwa pomorskiego

Centrum Praw Kobiet

Women’s Rights Center

Gdańsk, 13 sierpnia 2020 r.

Informacja prasowa

Gdańskie Centrum Praw Kobiet pomaga kobietom z całego województwa pomorskiego

Działania gdańskiego Centrum Praw Kobiet w ostatnich latach koncentrowały się głównie na pomocy mieszkankom Gdańska i najbliższych okolic. Od lipca tego roku, w ramach projektu marszałkowskiego “Specjalistyczne wsparcie członków rodzin osób z problemem alkoholowym” kieruje swoją ofertę także dalej, do kobiet zamieszkujących całe województwo pomorskie.

Centrum Praw Kobiet w Gdańsku oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne i prawne dla mieszkanek województwa pomorskiego, które doświadczają lub doświadczyły przemocy w rodzinie, w której występują problemy alkoholowe. CPK Gdańsk wspiera kobiety z doświadczeniem każdego rodzaju przemocy (fizycznej, psychicznej, seksualnej, ekonomicznej). Wszystkie formy wsparcia są dostępne całkowicie za darmo i dobrowolnie. Zgłaszające się kobiety mogą liczyć na poufność i anonimowość.

Problem przemocy w rodzinie nierozerwalnie łączy się z nadużywaniem alkoholu. Wynik badań wskazują, że znaczny odsetek mężczyzn, którzy znęcają się nad swoimi partnerkami, nadużywa alkoholu. Statystyki prowadzone przez policję (www.statystyka.policja.pl) nieodmiennie obrazują, że większość sprawców przemocy w rodzinie zatrzymywanych podczas interwencji znajduje się pod wpływem alkoholu. Mimo, iż na przestrzeni lat procent takich sprawców przemocy zdaje się maleć (od 85,2% w 1999 r. do 60,9% w 2012 r.), nadal stanowią oni ponad połowę zatrzymanych. Równocześnie dane dotyczące płci i wieku osób pokrzywdzonych przemocą niezmiennie wykazują,    że najczęściej cierpią z jej powodu kobiety (67,2% w 2013 r.) i dzieci (22,1%).

Gdański Oddział Fundacji Centrum Praw Kobiet zajmuje się przede wszystkim udzielaniem wsparcia kobietom doświadczającym przemocy w rodzinie lub bliskich związkach. Około 25% klientek CPK w Gdańsku to kobiety zamieszkujące w województwie pomorskim, ale poza Gdańskiem. W 2019 roku CPK Gdańsk przyjęło blisko 700 klientek z doświadczeniem przemocy. W około 1/3 przypadków przemoc ta współwystępowała z nadużywaniem alkoholu przez sprawcę.

Nadużywanie alkoholu przez jednego z członków rodziny destabilizuje funkcjonowanie całego systemu rodzinnego, rodzi poważne problemy, jest przyczyną cierpienia dorosłych i dzieci, może prowadzić do stosowania przemocy wobec osób najbliższych. Narastanie problemu alkoholowego skłania niepijących członków rodziny do szukania sposobów pozwalających im przetrwać w sytuacji permanentnego stresu, braku poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, niemożności zaspokojenia elementarnych potrzeb psychologicznych, a czasami również biologicznych.
Osoba nadużywająca alkoholu z biegiem czasu coraz silniej koncentruje się na zdobywaniu i spożywaniu alkoholu, wycofuje się z pełnienia ról społecznych i dotychczasowych aktywności, przestaje troszczyć się o rodzinę, interesować bliskimi. Nadużywanie alkoholu sprzyja stosowaniu przemocy domowej oraz innego rodzaju zachowaniom agresywnym, których skutki dotykają przede wszystkim rodziny i najbliższe otoczenie osób uzależnionych -
mówi Kalina Halemba, jedna z psycholożek udzielających porad w CPK Gdańsk.

Liczby kłują w oczy. Wg statystyk publikowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2016 roku w województwie pomorskim członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych przeprowadzili 3 901 rozmów interwencyjno-motywujących w związku z nadużywaniem przez daną osobę alkoholu. Wobec 5 011 osób podjęto czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w placówce leczenia uzależnienia od alkoholu, a do sądu złożono 1 545 wniosków o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego. Biorąc pod uwagę powyższe dane możemy szacować, że ponad połowa kobiet doświadczających przemocy w rodzinie doświadcza również problemu współuzależnienia żyjąc w bliskiej relacji z osobą nadużywającą alkoholu.

Tak duża grupa kobiet dotkniętych problemem przemocy na tle uzależnienia i jego konsekwencjami powinna mieć zapewnioną możliwie kompleksową pomoc w wyjściu z trudnej sytuacji życiowej, jaka je dotknęła. Dlatego mieszkanki województwa pomorskiego mogą liczyć na bezpłatne konsultacje i porady psychologiczne oraz prawne, a także bogatą ofertę szkoleń i warsztatów rozwojowych w ramach Akademii Mocy Kobiet. Wieloletnie doświadczenie pokazuje nam, że dostosowanie poszczególnych elementów działań z uwzględnieniem specyficznych potrzeb i zasobów danej kobiety, daje najlepsze efekty - mówi Aleksandra Mosiołek, dyrektorka Centrum Praw Kobiet w Gdańsku.

Lokal Fundacji Centrum Praw Kobiet w Gdańsku ma bardzo dobre położenie przy ulicy Gdyńskich Kosynierów          11 w Gdańsku Głównym. Łatwo jest się tu dostać zarówno PKP, jak i SKM (stacja Gdańsk Główny i Gdańsk Stocznia), pieszo od przystanku tramwajowego Plac Solidarności i dworca autobusowego PKS. Fundacja przyjmuje klientki od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00, jednak ze względu na wciąż utrzymujące się zagrożeniem COVID-19 panie proszone są o wcześniejsze umówienie się na wizytę pod numerem telefonu +48604590117 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przed wizytą warto zapoznać się też z nowymi zasadami przyjęć, które obowiązują  od 1 czerwca 2020 r.

Fundacja Centrum Praw Kobiet to najstarsza organizacja w Polsce udzielająca specjalistycznego wsparcie kobietom doświadczającym przemocy. Gdański oddział fundacji funkcjonuje dzięki darowiznom oraz pracy zespołu wolontariuszek i wolontariuszy. Możesz wesprzeć CPK Gdańsk wpłacając darowiznę na numer konta: PKO BP 39 1020 1156 0000 7202 0115 4392.

Projekt “Specjalistyczne wsparcie członków rodzin osób z problemem alkoholowym” dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego województwa pomorskiego.

Osoba kontaktowa dla mediów:

Karolina Kamińska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kom. +585859410

Aleksandra Mosiołek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kom. + 48514821551

Centrum Praw Kobiet - Oddział Gdańsk

ul. Gdyńskich Kosynierów 11,

80-866 Gdańsk

www.cpk.org.pl

CPK Gdansk Mieszkanki Wojewodztwa Pomorskiego 800x600 pl 1

CPK Gdansk Mieszkanki Wojewodztwa Pomorskiego Plakat 2 


Drukuj