Stypendia / zasiłki szkolne

Odsłony: 1388

Osoby uprawnione do ubiegania się o stypendium szkolne

Pomoc materialna o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego przysługuje:

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 600,00 zł netto (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowania kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dziennik Ustaw 2021 pozycja 1296).
Stypendium szkolne nie przysługuje:

Formy przydzielenia stypendium szkolnego

Stypendium szkolne może być przydzielane w formie:

  1. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą m.in. takich jak:zajęcia z języka obcego,
    • zajęcia plastyczne, muzyczne,
    • zajęcia sportowe,
    • inne zajęcia edukacyjne realizowane poza szkołą.
  2. Całkowitej lub częściowej refundacji kosztów związanych z pobieraniem nauki, a mianowicie na:
    • zakup podręczników (to jest: podręczniki, lektury, vademecum, kompendium, słowniki, atlasy, encyklopedie, tablice matematyczne, chemiczne, fizyczne i astronomiczne), map, globusa oraz innych publikacji o charakterze edukacyjnym na różnych nośnikach, np. edukacyjne programy komputerowe - jeśli są to wydatki związane z zajęciami szkolnymi obligatoryjnie wymaganymi przez szkołę,
    • pomoce i przybory szkolne, tj.: tornister lub plecak szkolny, torba szkolna, zestaw komputerowy (komputer, drukarka, płyty CD, dyskietki) kalkulator, piórnik, przybory geometryczne, zeszyty, bloki rysunkowe, gumki, temperówki, taśma klejąca, klej, korektor, długopisy, ołówki, kredki, rapidografy, cyrkle, pisaki, farby i inne przybory związane z zajęciami szkolnymi,
    • opłata za Internet (w roku szkolnym), jeśli program nauczania ucznia przewiduje korzystanie z Internetu,
    • strój sportowy wymagany w procesie edukacji, tj.: odzież sportowa,
    • inne artykuły niezbędne do nauki w poszczególnych rodzajach i typach szkół tj.: przybory plastyczne – m.in.: farby, płótna, blejtramy, pędzle; instrumenty muzyczne, ubiór ochronny (fartuchy, mundurki wymagane przez szkołę) oraz inne związane ze specyfiką szkoły; art. potrzebne do wykonania prac dyplomowych itp.
  3. Całkowitej lub częściowej refundacji kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (dla uczniów szkół ponadpodstawowych i słuchaczy kolegiów), tj. na:
    • dojazd do i ze szkoły poza miejscem zamieszkania środkami komunikacji zbiorowej,
    • zakwaterowanie w internacie, bursie lub stancji.

Warunki ubiegania się o stypendium szkolne

Warunkiem ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego jest:

  1. Złożenie wniosku o przyznanie pomocy materialnej,
  2. Dołączenie do wniosku stosownych zaświadczeń/oświadczeń o uzyskanych dochodach przez poszczególnych członków wspólnego gospodarstwa domowego z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku (z miesiąca sierpnia).

Do wniosku dołączyć należy:

w przypadku zatrudnienia:

w przypadku otrzymywania alimentów:

w przypadku niealimentacji:

w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej:

w przypadku pobierania renty/emerytury:

w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego:

w przypadku gdy dziecko ukończyło 18 rok życia:

Termin składania wniosków

Dokumentowanie wydatków

Stypendia będą wypłacane jako zwrot poniesionych wydatków na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie.
Dokumentami tymi będą rachunki imienne, faktury imienne i inne imienne dowody wpłaty, związane z wydatkami (np. zakup podręczników, przyborów szkolnych, stroju gimnastycznego, pokrycia kosztów dojazdu, innych pomocy naukowych np. komputer, biurko itp.) wystawione w okresie, na który została przyznana pomoc materialna i potwierdzających celowość wydatków. Rachunki będą refundowane do wysokości kwoty przyznanego stypendium.

Powyższe dokumenty powinny zawierać:

Stypendia szkolne będą wypłacane przelewem na rachunek bankowy wnioskodawcy lub w kasie Ośrodka w terminie wskazanym w decyzji.
Rodzice/opiekunowie prawni ucznia otrzymującego stypendium szkolne lub pełnoletni uczeń są obowiązani niezwłocznie powiadomić o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego. Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Uwaga
Szczegółowe informacje dotyczące definicji dochodu znajdują się w artykule 8 ustęp 3 - 13 ustawy z dnia 12 marca 2004r o pomocy społecznej (Dziennik Ustaw z 2021 r., pozycja 2268 z późniejszymi zmianami).

Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (np. powódź, pożar, śmierć rodzica itp.). Może być przyznany raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
Wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Składanie wniosków

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego/zasiłku szkolnego (wraz z kompletem dokumentów) dla uczniów szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Kobylnica składa się w sekretariacie szkoły, natomiast w przypadku uczniów szkół, których organem prowadzącym nie jest Gmina Kobylnica składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kobylnicy ul. Wodna 20/3 pokój nr 9.
Wnioski dostępne są na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobylnicy w zakładce dokumenty do pobrania.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 59 842 99 75, wewnętrzny 21 lub 26.

Drukuj