Wycieczka do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

logotypy fundatorów projektów unijnych

W dniu 29 maja 2022r. uczestnicy projektu Rodzina w Centrum II pojechali na wycieczkę do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Organizatorem wyjazdu był Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobylnicy.
Celem wyjazdu było pokazanie rodzinom możliwości wspólnego spędzania czasu.
Główną atrakcją było zwiedzenia domu odwróconego do góry nogami i sprawdzenie błędnika w nietypowych warunkach, ponieważ oczy widziały jedno a do mózgu docierały sprzeczne sygnały. Na terenie skansenu rodziny zwiedziły muzeum ciesielstwa, w którym znajduje się najdłuższa 46 metrowa deska wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa oraz zobaczyły ekspozycję SYBERIA opowiadającą o przymusowej często, włóczędze Polaków i Kaszubów - Chata Sybiraka zamieszkiwana przez polskich zesłańców, replika radzieckiego łagru, w którym zamieszkiwali zesłani na Syberię żołnierze, rampa przeładunkowa z oryginalnym parowozem służąca do przewozu ludzi w głąb Rosji. Najmłodsi z uwagą przysłuchiwali się opowieściom o niedźwiedziu Wojtku, który został adoptowany przez oddział żołnierzy gen. Andersa i brał udział w bitwach i potyczkach. Ciekawostki opowiadane przez przewodnika wywoływały śmiech wśród zwiedzających. W jednej z sal na terenie obiektu można było też zobaczyć największy na świecie grający fortepian. Zwiedzano też bunkier, który był dokładną kopią z okresu II wojny światowej.
Podczas zwiedzania skansenu pomocą służyła wolontariuszka, która wspierała rodziców w opiece nad najmłodszymi uczestnikami wycieczki. Na koniec zwiedzania rodziny wspólnie zjadły obiad zapewniony przez organizatora po czym miały chwilę wolnego czasu na zakup pamiątek.
Wyjazd do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku pokazał rodzinom możliwość wspólnego spędzenia czasu z wątkami historii.

Projekt „Rodzina w Centrum II” realizowany jest w ramach Priorytetu 6- Integracja, działania 6.2. Usługi Społeczne, Poddziałania 6.2.2. Rozwój Usług Społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020r. Wartość projektu wynosi 861 866,66 zł, w tym dofinansowanie wynosi 818 773,33 zł.
dom do góry nogami
dom do góry nogami od środka
najdłuższa deska
lokomotywa z wagonami
wagony na torach
uczestnicy wyjazdu przy płocie
figura niedźwiedzia Wojtka z pociskiem w łapach
Dom Sybiraka
trasa transportu domu sybiraka
Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady
wnętrze kościółka świętego Rafała
wejście do bunkru
wnętrze bunkru gryfa pomorskiego
największy fortepian świata


Drukuj